Цукровий діабет: діагностика, профілактика та лікування Київ, Чабани
Одним із напрямків функціонування нашої кліники є цукровий діабет: діагностика, профілактика та лікування Київ, Чабани. Цукровий діабет є захворюванням ендокринної групи. Хвороба розвивається при порушенні вироблення або впливу на тканини інсуліну. Цей гормон відповідає за засвоєння глюкози. Цукор накопичується у крові та у сечі.
Довготривале порушення утилізації глюкози стає причиною розладу багатьох різновидів обміну речовин. Патологія супроводжується порушеннями діяльності інших органів та систем. Найбільш частим ускладненням захворювання є ураження судин нирок, сітківки та нервової системи. Цукор накопичується навколо клітин, та не може проникнути всередину. Людина відчуває цукрове голодування.
Зазвичай, цукровий діабет має яскраво виражену симптоматику, тому діагностика не є дуже складною. Значно складніше діагностувати хворобу на доклінічній та початковій стадіях, коли скарги відсутні чи мінімальні. Діагностика потребує цілеспрямованих та складних досліджень. Виявлення захворювання на початковій стадіє є важливою умовою успішного лікування та профілактики ускладнень. Знати, що таке цукровий діабет, класифікацію різновидів захворювання потрібно всім людям, навіть далеким від медицини. Це дає можливість вчасно звернутися до лікарів-ендокринологів.
ЗАПИС ДО ЛІКАРЯ — ЕНДОКРИНОЛОГА
Причини та форми хвороби
У більшості випадків цукровий діабет має спадкову природу. Хвороба може розвинутися у дитини з вірогідністю до 7%, якщо мати страждала на діабет. Коли носієм захворювання є батько, то ризик збільшується до 10%, обидва батьки — 70%. Тому можна сказати, що діабет у багатьох випадках є спадковою хворобою.
Особлива форма цієї хвороби — гестаційна (діабет вагітних). Він проявляється під час вагітності, а після пологів цукор приходить до норми. Лікарі вважають, що гестаційний діабет є своєрідним попередженням про те, що хвороба може заявити про себе через 5-10 років.
Фактори, що провокують розвиток діабету
При наявності генетичної схильності до хвороби провокуючими факторами можуть бути:
- ожиріння. Якщо об’єм талії у чоловіків більше 1000, у жінок — від 880 мм, — ризик значно збільшується;
- порушення функціонування підшлункової залози;
- вірусні інфекції;
- регулярні стреси;
- похилий вік (більше 65 років).
Безумовними провокуючими факторами діабету є неправильне харчування, малорухомий спосіб життя.
Розрізняють 2 основні різновиди цукрового діабету, які відрізняються один від одного за симптомами: 1 та 2 типу. Розглянемо їх більш докладно.
Діабет I типу
Діабет 1 типу є інсулінозалежним. Механізм захворювання наступний: організм помилково руйнує бета-клітини підшлункової залози, які відповідають за секрецію інсуліну. Хворі повинні регулярно робити ін’єкції інсуліну та дотримуватися спеціальної дієти. Зазвичай, цей різновид хвороби розпізнають у дитячому чи підлітковому віці. Процент хворих на діабет I типу складає до 10% від загальної кількості осіб, які страждають від проблем із засвоюванням глюкози. Цей різновид діабету є невиліковним.
Діабет II типу
На діабет II типу приходиться 90-95% випадків захворювань. Інсулін виробляється достатньо, аде він функціонує некоректно: не постачає цукор до клітин. Підшлункова залоза реагує посиленою секрецією інсуліну, що приводить до виснаження клітин. До того ж, це не вирішує проблеми: цукор залишається у крові. Найчастіше, на діабет 2 типу хворіють особи з зайвою вагою, віком після 40 років.
Симптоми розвитку цукрового діабету
Діабет 1 типу є хронічним захворюванням. Прийнято виділяти такі етапи розвитку хвороби:
- Перша фаза, безсимптомна. Виявити патологію можливо лише за умови виконання спеціальних аналізів. Якщо хворий знає про спадкову схильність, можливе відстрочення початку захворювання.
- Друга фаза. Навіть за умови генетичної схильності, можна не захворіти. Але діабет може бути спровокований такими зовнішніми факторами, як бактеріальні чи вірусні інфекції.
- Проблеми з імунітетом, але рівень цукру знаходиться у нормі.
- Зменшення вироблення інсуліну, але значного підвищення рівня цукру немає.
- Поява видимих симптомів: часте сечовипускання, значне зменшення ваги тіла. Якщо не почати адекватне лікування, захворювання швидко прогресує. Навіть протягом одного місяця можуть виникнути ускладнення, загрозливі для життя. При наявності лікування, перебіг хвороби уповільнюється.
- Клітини, які виробляють інсулін, відмирають повністю. Організм втрачає багато рідини, оскільки намагається вивести надлишок цукру з сечею. Є велика ймовірність розвитку діабетичної коми.
Стадії розвитку діабету 2 типу:
- Перша стадія. Початок захворювання, стан організму можна поліпшити за рахунок коригування харчування та призначення препаратів, які нормалізують рівень глюкози.
- Друга стадія. Дозування препаратів, які зменшують рівень цукру, збільшується. За умови грамотного лікування, наслідки хвороби можуть бути частково призупинені.
- Окрім ліків, які зменшують рівень цукру, призначують ін’єкції інсуліну. На цієї стадії відбуваються незворотні зміни в організмі, порушується вуглеводний обмін.
Основні симптоми цукрового діабету у жінок і чоловіків дозволяють виявити захворювання на більш ранніх етапах:
- зниження працездатності;
- сухість у роті, навіть за умови нормального споживання води;
- часте сечовиділення;
- сухість шкіри на долонях, підошвах, ліктях;
- підвищений апетит, постійне відчуття голоду;
- повільне загоювання ран;
- підвищена пітливість.
Ці симптоми у сукупності — привід негайно звернутися до лікаря.
Які ускладнення викликає діабет
Тривала відсутність лікування приводить до таких ускладнень:
- погіршення гостроти зору;
- гіпертонічна хвороба;
- набряки тканин;
- болі у ділянці серця невротичного характеру;
- атеросклероз судин;
- зниження чутливості кінцівок.
Грізне ускладнення — лактацидотична кома, яка приводить до важких наслідків, аж до смерті. Врятувати хворого може тільки термінова госпіталізація до спеціалізованого стаціонару.
Діагностика та лікування цукрового діабету
Основний клінічийе прояв цукрового діабету — підвищений рівень цукру. Тому першою діагностичною процедурою є аналіз крові на глюкозу та глікований гемоглобін. Гранична межа норми складає 6,1 ммоль/л натщесерце, 11 ммоль/л через 2 години після прийому їжі. Для оцінки поточного стану, винесення діагнозу та призначення лікування, проводять такі діагностичні заходи:
- тестування на толерантність до глюкози;
- дослідження крові на електроліти;
- біохімічний аналіз крові;
- проба Реберга — для оцінки стану нирок;
- рівень ендогенного інсуліну;
- дослідження стану судин, УЗД органів, ЕКГ.
Основні напрями лікування:
- нормалізація та стабілізація життєвих показників;
- нормалізація вуглеводного обміну за допомогою медикаментів;
- лікування ускладнень (якщо вони є);
- адаптація хворого до нового способу життя (фізична активність, дієта, уколи інсуліну та (або) вживання негормональних препаратів.
Лікування медикаментами:
- ін’єкції інсуліну при діабеті 1 типу, або коли класичні варіанти лікування є малоефективними;
- ліки, які зменшують рівень інсуліну у крові. Препарати стимулюють синтез інсуліну та прискорення утилізації глюкози тканинами;
- статини — для нормалізації холестерину;
- препарати для підтримання тиску на нормальному рівні.
Головний метод лікування діабету 2 типу — дотримання дієти.
Консультація по цукровому діабету лікаря ендокринолога в Києві (Чабанах): ціни 2023-2024
Неможливо знайти двох пацієнтів, у яких хвороба протікає однаково. Тому для кожного хворого ми розробляємо індивідуальну стратегію лікування. Ціна лікування залежить від конкретних лікувальних заходів. Окремим пацієнтам знадобиться лікування ускладнень.
Профілактика
Основні профілактичні міри:
- контроль маси тіла;
- помірні фізичні навантаження;
- регулярне відстежування рівню глюкози за допомогою глюкометру;
- дотримання принципів здорового харчування;
- збільшення вживання негазованої чистої води (не більше 2 л на добу);
- насичення організму необхідними мінералами та вітамінами.
Діабет — не вирок, особливо для тих, хто хоче рішуче зайнятися відновленням здоров’я. Перехід на дієту, фізичні вправи дозволяють значно зменшити рівень глюкози у крові та навіть досягнути стійкої ремісії з повною відміною препаратів. Але це стосується лише діабету 2 типу. ЦД 1 типу є невиліковним. Можлива лише корекція зі штучним підтриманням нормальних обмінних показників.
Якщо вас цікавить така проблема, як цукровий діабет: діагностика, профілактика та лікування (Київ, Чабани), — зверніться до спеціалістів нашої клініки. Клініка знаходиться на території селища Чабани, що у безпосередній близькості до Голосіївського району (м. Київ). Також до нас можуть звернутися мешканці таких населених пунктів: Софіївська та Петропавлівська Борщагівка, Фастів, Васильків, Глеваха, Біла Церква тощо.