Лікування жовчнокам’яної хвороби Чабани (Київ)
Жовчнокам’яна хвороба – хронічне захворювання, яке приводить до створення каменів у жовчних протоках та жовчному міхурі. Головна причина цієї хвороби – порушення обміну речовин у організмі (холестерин, білірубін).
Розповсюджені причини ЖКХ -невірний режим харчування, запалення жовчного міхура (калькульозний холецистит), малорухливий спосіб життя, наявність шкідливих звичок.
Причини утворення каменів у жовчному міхурі
Всі причини захворювання калькульозним холециститом розділяють на 2 категорії:
- модифіковані (які змінюються);
- немодифіковані.
До модифікованих причин ЖКХ відносять:
- неправильне харчування;
- ожиріння, зайва вага (підвищується рівень холестерину);
- низькокалорійні дієти – приводять до вироблення замазкоподібної жовчі та утворення конкрементів;
- захворювання кишківника;
- географічні умови проживання;
- приймання деяких препаратів;
- вагітність.
Фактори, які відносяться до категорії немодифікованих:
- стать – жінки хворіють на ЖКХ в 3-4 рази частіше, ніж чоловіки;
- вік – після 60-70 років концентрація холестерину зростає. Вірогідність утворення конкрементів у жовчному міхурі складає 30-40%;
- спадковість;
- етнічні особливості.
Каміння у жовчному міхурі: симптоми нападу
У великій кількості випадків ЖКХ прогресує без будь-яких симптомів. Іноді з’являється біль у правому підребер’ї, гіркота у роті, особливо вранці. Симптоми можуть бути відсутніми протягом кількох років.
Одним з найбільш розповсюджених симптомів ЖКХ є жовчна колька. Вона відбувається при переміщенні каменю, коли він перекриває вихід з жовчного міхура чи його протоків. При цьому виникає яскраво виражений больовий синдром. Його відмінні особливості:
- виникає через 1-1,5 години після переїдання чи вживання жирних страв. Іноді напад провокується нахилами тулубу чи їздою по нерівній поверхні;
- швидке посилення болю за швидкий проміжок часу;
- постійний розпираючий біль;
- іррадіація болю у праву руку, шию, між лопатками;
- нудота, блювання, яке не приносить полегшення стану;
- коливання артеріального тиску;
- здуття живота;
- хибні позови до дефекації;
- порушення серцевого ритму.
Біль раптово купірується за допомогою спазмолітичних препаратів чи самостійно.
Особливості діагностики
Діагностувати захворювання на ранній стадії можна за допомогою УЗД. У такому разі пацієнту рекомендують:
- правильне харчування;
- повільне схуднення;
- медикаментозну терапію.
Якщо хвороба є клінічно вираженою, лікувальні міри є іншими:
- купірування жовчних кольок;
- профілактика ускладнень ЖКБ;
- при рецидиві жовчних кольок – своєчасне оперативне втручання;
- блокування повторних жовчних кольок після першого нападу.
Для надання допомоги під час приступу використовують спазмолітичні препарати. Якщо стан пацієнта не поліпшився протягом 5 годин, госпіталізація до хірургічного відділення є необхідною.
Діагностика захворювання є досить складною, тому, що захворювання має багато спільних симптомів з такими захворюваннями, як гострий апендицит, пієлонефрит, інфаркт міокарду тощо. Діагностика починається з розпитування хворого, аналізу скарг та результатів обстеження. При цьому використовують такі діагностичні засоби:
- аналіз крові, сечі;
- біохімічне вивчення складу крові;
- ультразвукове дослідження органів черевної порожнини;
- рентгенодіагностика;
- ЕКГ;
- виявлення у складі крові кардіоспецифічних ферментів;
- ендоскопічна ретроградна холангіографія.
У складних випадках використовують комп’ютерну томографію та МРТ. При наявності супутніх захворювань потрібна консультація профільних спеціалістів (кардіолог, ендокринолог, гінеколог тощо).
Лікування жовчнокам’яної хвороби: корекція режиму харчування, способу життя
Це сукупність правил, які допомагають контролювати стан хворого, зменшують вірогідність симптомів захворювання. Рекомендується вживати страви з помірною калорійністю, їсти часто (до 6 разів на добу), але невеликими порціями. Принципи будування дієти при жовчнокам’яній хворобі:
- збільшення обсягу харчових волокон за рахунок овочів, дикого рису, зелені тощо;
- зменшити кількість жирів. Бажано використовувати такі сорти м’яса, як індичка, кролик, курка, телятина. Слід також вживати нежирну рибу та молочні продукти з низькою жирністю;
- зменшити вживання солей та гострих приправ;
- виключити з раціону жарені, копчені продукти, солодощі, мучні вироби.
Помірні, але регулярні фізичні навантаження дозволяють контролювати масу тіла. Оптимальний варіант: плавання, велосипедні та піші прогулянки, домашні тренажери. Важливо правильно обрати програму тренувань, враховуючи загальний стан здоров’я, вагу тіла, вік пацієнта. Надмірні навантаження можуть лише зашкодити. Спеціаліст допоможе підібрати навантаження, призначити, що можна, а що не можна при каміннях у жовчному міхурі.
Консервативне лікування: чи можливо розчинити каміння у жовчному міхурі?
Багатьох цікавить, як позбавитися каміння у жовчному міхурі без операції. Принцип консервативного лікування – розчинення жовчних каменів за допомогою медикаментів. Терапевтичні призначення є ефективними тільки в тому разі, якщо конкременти жовчного міхура відносяться до категорії холестеринових. Літолітична терапія при пігментних каміннях є протипоказаною. Консервативну терапію призначають також у якості невідкладної допомоги під час нападу ЖКХ. Це такі групи препаратів:
- лікарські засоби, які розслаблюють м‘язи жовчного міхура та протоків;
- спазмолітики;
- знеболювальні препарати;
- ліки, що нормалізують функціонування шлунково-кишкового тракту.
Рішення, як зняти напад жовчнокам’яної хвороби, приймає тільки лікар. Безконтрольний прийом ліків лише зашкодить та погіршить стан хворого.
Оперативне лікування при каміннях у жовчному міхурі
На жаль, лікування калькульозного холециститу без операції є можливим далеко не завжди Якщо симптоматика яскраво виражена, то рекомендують хірургічне втручання з холецистектомією. Видалення жовчного міхура може відбуватися через розріз на черевній стінці (лапаротомія) чи крізь 3 маленьких проколи (лапароскопічна методика).
Основні переваги лапароскопії:
- косметичний ефект;
- швидке загоювання;
- мінімальна травматичність;
- менші ризики виникнення ускладнень;
- незначний больовий синдром після операції.
Але трапляється, що використання лапароскопічного способу не є можливим (існуючі ускладнення, аномальна будова органу тощо). У подібних випадках використовують звичайну лапаротомію.
Профілактичні міри
Для зниження ризиків, пов’язаних з виникненням ЖКБ, лікарі рекомендують дотримуватись нескладних, але ефективних правил:
- правильне харчування, відмова від переїдання, вживання смажених, копчених, жирних, надзвичайно калорійних страв, солодких газованих напоїв;
- харчування невеликими порціями;
- щоденні фізичні навантаження, направлені на боротьбу з зайвою вагою та гіподинамією;
- корекція маси тіла;
- своєчасна корекція порушень обмінних процесів.
Також важливо своєчасно звертатися на консультацію до спеціалістів. Виявлення патології на початковій стадії дозволяє вирішити проблему якнайшвидше, та мінімізувати можливі ризики.
Популярні питання про жовчнокам’яну хворобу
Який лікар займається лікуванням ЖКХ?
Якщо лікування консервативне, лікування призначає гастроентеролог.
При необхідності оперативного лікування – абдомінальний хірург.
Коли виникає необхідність проведення операції при ЖКХ?
Операція потрібна, якщо захворювання має яскраво виражені симптоми.
Якщо немає ніяких симптомів, необхідності в оперативному втручанні немає, навіть якщо УЗД чи рентген показує наявність конкрементів.
Що робити, якщо виявлені каміння у жовчному міхурі?
Перш за все, слід записатися на консультацію до профільного спеціаліста. Лікар оцінить ступінь складності проблеми та підбере варіант її вирішення (медикаментозна терапія, операція, чи корекція режиму харчування та способу життя).
Якщо захворювання діагностовано у близького родича, як можна захистити себе від ЖКХ?
На жаль, ви знаходитеся у групі ризику. Потрібно ретельно слідкувати за харчуванням, підібрати помірні фізичні навантаження. Також треба раз на рік відвідувати кабінет гастроентеролога.
Який препарат розчиняє каміння у жовчному міхурі?
Такі препарати дійсно існують. Але область їх використання є обмеженою. Наприклад, проти пігментних конкрементів медикаменти не є ефективними. До того ж, конкременти повинні бути невеликого розміру.
Лікування каміння у жовчному міхурі (жовчнокам’яної хвороби): ціни 2022-2023
Ціни лікування жовчнокам’яної хвороби залежать від ступеню важкості захворювання та обраної стратегії лікування (консервативні методи, операція). Нас відрізняють помірні ціни та висока кваліфікація лікарів. Новітня діагностична апаратура дозволяє своєчасно виявити захворювання.
Клініка розташована у смт Чабани поблизу Києва (вулиця Покровська, 24 А). Звернутися до наших спеціалістів можуть місцеві мешканці та жителі населених пунктів, які знаходяться поблизу (Фастів, Фастівський район, Біла Церква, Білоцерківський район, Глеваха, Теремки, Вишневе, населені пункти Києво- Святошинського району тощо).